UFC Nedir ?

Kısa adı UFC olan Ultimate Fighting Championship, 1993 yılının Kasım ayında kurulmuştur. Karma dövüş sanatları olarak bilinir. Merkezi ABD’nin Las Vegas eyaletinin Nevada kentinde yer alır. Organizasyonun sahibi William Morris Endeavor‘dur. Piyasadaki elit olarak tabir edilen dövüş sanatları ustalarının çok büyük bir kısmı mevcut organizasyon içinde mücadele etmektedir.

Amacı

UFC, ilk organizasyonunu 1993 senesinde Denver kentinde düzenlemiştir. Kurulduğu dönemde; judo, thai, karate, muay, sambo ve güreş gibi spor dallarında en iyi teknikleri benimseme ve bunları öne çıkarma amacına sahip olan UFC, ilerleyen dönemlerde skalasını da genişlettir. Düzenlenen etkinliklere katılan dövüşçülerin, sadece bir disiplinde performans benimsememesi üzerine karma dövüş sanatları adındaki kategori ortaya çıktı. ABD, Avrupa, Asya ve Avustralya kıtalarında televizyon yayınları ile ekranlara gelen organizasyon, milyarlarca insan tarafından takip edilmekte.

Tarihi

UFC’nin ilk kurucusu Art Davie olarak bilinir. 1993 yılında ilk turnuvayı düzenlemiştir. Bu dönemde henüz kurallar tam olarak belirlenmediği için serbest disiplin ön plana çıkmıştır. Ayrıca ilk yıllarda siklet kavramı da söz konusu değildir. Sporcular, kendilerinden daha uzun ya da daha ağır olan rakipler ile karşılaşmak zorunda kalmıştır. Zaten UFC’nin sloganı bu dönemlerde “Kural Yok” mottosu ile bilinmekteydi. Ancak ilerleyen dönemlerde birtakım kurallar koyuldu. Buna göre oyuncuların göze parmak sokması ve ısırması yasaklandı. Ancak saç çekme, kasıklara darbe uygulama, kafa atma serbestti. Bu durum oyunu çok daha kanlı bir hale getirdi. 1996 yılında turnuvaya ilk tepkiler gelmeye başladı. Senatör Mc Cain, bir UFC videosunu izledikten sonra harekete geçti ve bunun yasaklanması için bir kampanya oluşturdu. Bu durum organizasyonu etkiledi ve daha küçük bir televizyon kanalı ile anlaşma yapmaya itti.

Gelen tepkilerin çoğalması üzerine kurallarda tekrar değişikliğe gidildi. Yere düşen rakibin kafasına tekme atmak, ağızdan yakalamak, kasıklara vurmak ve saç seçmek yasaklandı. Kural yok sloganı, bu yeni kriterlerle delinmeye başladı. Ancak yaşanan bu gelişme, UFC’nin sistem içine dahil olmasını sağladı. Eyaletler yavaş yavaş bu organizasyonu tanımaya başladılar. İlk eyalet ise Kaliforniya oldu.

Kadınlar da Organizasyona Dahil Oldu

Büyümesini sürdüren UFC, 2012 senesinde ilk defa bir kadın dövüşçünün organizasyona katılmasına izin verdi. Bu isim ise Dana White oldu. 2013 yılında 11 kadın dövüşçü daha organizasyon içinde yer alacaklarını beyan ederek sözleşme imzaladılar. 2017 senesinde, UFC kadınlarda yeni bir siklet açıldı ve bunun adı kadınlar tüy siklet şampiyonu oldu.

UFC Kuralları

 • Round süresi 5 dakika olarak belirlenmiştir.
 • Unvan maçlarında 5 round bulunurken, normal maçlarda ise 3 round vardır.
 • Roundda başarılı olan kişiler tam 10 puan kazanır, kaybeden kişi ise en fazla 9 puan alır.
 • Her round arasında 1 dakikalık dinlenme süresi vardır.

Son Şampiyonlar

UFC’de birçok farklı siklet yer almakta. Son şampiyonlar ise şöyle;

 • Henry Cejudo, sinek siklette geçen sene şampiyonluğunu ilan etti
 • Aynı kategorideki bayan şampiyon ise Nicco Montano oldu
 • Horoz sikletin kazananı, ABD vatandaşı T.J Dillashaw olarak dikkat çekti.
 • Kadın şampiyon ise Amanda Nunes oldu.
 • Tüy siklet kadınlarda kazanan Brezilyalı Cris Cyborg olurken, erkeklerde bu unvanı ABD’li Max Holloway kazandı.
 • Hafif, yarı orta, orta, hafif ağır ve ağır siklet gibi kategorilerde ise kadınlar yarışmıyor. Hafif sikletin şampiyonu Rus vatandaşı Khabib Nurmagomedov olurken, yarı ortada Tyron Woodley mutlu sona uzanan isim oldu. Orta siklet şampiyonu ise Avustralya vatandaşı Robert Whittaker olarak dikkatleri çekmeyi başardı.
 • Hafif ve Ağır siklette ABD’li dövüşçü Daniel Cormier, kazanan oldu.

UFC Tarihindeki Rekorlar

UFC organizasyonu içinde bugüne kadar birçok rekora imza atıldı. Rekorlar ve kategorileri şu şekilde oldu;

 • Turnuva boyunca unvan maçlarında en hızlı nakavtı yapan dövüşçü Conor Mc Gregor oldu. Ünlü sporcu rakibini, sadece 13 saniye içinde nakavt etmeyi başardı.
 • Unvan maçlarında en hızlı şekilde pes ettirme rekoru ise Ronda Rousey’e ait. Süre ise 14 saniye olarak dikkat çekmekte.
 • Bugüne kadar turnuvalarda en yaşlı şampiyon Rand Couture oldu. Başarılı sporcu şampiyon olduğu zaman tam 45 yaşındaydı.
 • En genç şampiyon ise Jon Jones. 23 yaşında iken bu unvanı hak etti.
 • Turnuvada en fazla maça çıkan isim ise Michael Bisping oldu. Oyuncu, 29 maçta görev aldı.
 • En fazla galibiyet alan sporcu koltuğunda ise 3 farklı isim dikkat çekmekte. Bunlar Donald Cerrone, Georges St-Pierre, Michael Bisping oldu. 3 sporcu da 20 galibiyet elde etti.
 • En uzun süre boyunca şampiyonluk unvanını koruyan isim Anderson Silva. 6 sene, 8 ay ve 22 gün süresince ünlü isim şampiyonluğunu korumasını bildi.
 • Anderson Silva, tam 16 maç boyunca yenilmedi.
 • En fazla nakavtı yaptıran isim Vitor Belfort oldu.

UFC’nin gelmiş geçmiş en iyi dövüşçüleri arasında Bas Rutten, Randy Couture, Dan Severn, Ken Shamrock, Brock Lesnar ve Royce Gracie yer alıyor.

Sekizgen güreş minderi ve çitle çevrili tasarım Zuffa, LLC’nin tescilli ticari markasıdır ve UFC® markası altında sunulan en yüksek kalitede karışık dövüş sanatları etkinliklerinin simgesidir. 1993 yılında, UFC karşılaşmaları, dünya çapında UFC Octagon® olarak bilinen sekiz kenarlı bir dövüş matına sahipti. UFC Octagon’a düzenli olarak UFC PPV  etkinliklerinde, UFC® Fight Night ve UFC FIGHT PASS® etkinliklerinde ve ayrıca Ultimate Fighter® yayınlarında göndermede bulunulur.

 

UFC Octagon, UFC sporcularının yeteneklerini sergilemek için tarafsız bir arena yaratır. UFC, devlet atletik komisyonu onaylı branda ve güvenlik yastıkları ve çitleri ile sporculara maksimum güvenlik sağlama konusunda itibar sağlamıştır.

 

 

Sağlam plastik kaplı çit, sporcuların boks, kickboks veya Muay Thai karşılaşmaları sırasında, Octagon’dan düşme ihtimalini ortadan kaldırır. Bu, dövüşçülerin rakiplerini minderin dışına atıp yaralamaya çalışmaları gibi sporu negatif etkileyebilecek bazı taktik oyunlarına engel olur. Octagon dışında yapılan benzer MMA maçlarında buna bağlı sporcu yaralanmaları ne yazık ki yaşanmaktadır.

 

Zuffa, UFC için yaptığı bu tasarımda, dövüşçülerin güvenliği ön planda tutulmuştur. Bugün tüm dünyada Octagon’u saha kenarında ya da ekranları başında gören izleyiciler, dövüşçülere verilen itibara ve organizasyonun kalitesine bir kez daha tanıklık ederler.

Octagon Detaylar:

Dış Çap : 11,5 metre

İç Çap (Dövüş Alanı) : 9,1 metre

Kenarlar: 1,2 metre genişliğinde; 4 metre yüksekliğinde

Giriş Kapıları: Octagon’un iki yanında, her biri 0,9 m genişliğinde, 1,5 m yüksekliğinde (1.5m)

Minderin Yerden Yüksekliği : 1,2 metre

Minderden Kafesin Tepesine Kadar Yükseklik: 1.8 metre

Karma Dövüş Sanatı (MMA), kuralları son halini alıncaya kadar çeşitli dövüş organizasyonlarının ve kurullarının ortaya çıkardığı kurallardan beslenmiş ortaya tutarlı ve farklı organizasyonlar da ortak şekilde uygulanabilecek bir kurallar bütünü ortaya çıkmıştır. Karma Dövüş Sanatları kuralları 2000’li yıllar boyunca çeşitli spor organizasyonları tarafından önerilerle geliştirilmiş ve Uluslararası Boks Komisyonu (ABC) tarafından 30 Temmuz 2009’da son haline getirilmiştir.

 

MMA Kuralları aşağıdaki başlıklardan oluşur:

 

 

 

 • Yasaklanmış maddeler

(UFC, Karma Dövüş Sanatları kurallarının belirlediği yasaklı maddeler kısıtlamalarının dışında, profesyonel dövüş alanındaki en kapsamlı anti doping düzenlemelerinden biri olan UFC Anti-Doping Düzenlemesini de uygulamaktadır.)

 • Maçlar İçin Raund Süreleri ve Sayıları

 

 

 

 • Sporcu Kıyafet ve Gereksinimleri

 

UFC POZİSYON İLE İLGİLİ YÖNETMELİK

 

UFC, Karma Dövüş Sanatları kurallarının oldukça genişletilmiş bir versiyonunu Kasım 2000 itibariyle kabul etmiş ve uygulamaya almıştır.  Bu kurallar dövüşçüler için, bu sporun ilk yıllarında eksik olan adil ve sağlıklı bir spor yapma ortamını yaratmıştır. Tüm UFC karşılaşmaları MMA Karma Dövüş Sanatları kurallarına göre yönetilmektedir. UFC, Karma Dövüş Sanatları kurallarında ilgili sportif kurullarca yapılmaya çalışılan her türlü güncelleştirme ve yenileme çalışmasını desteklemektedir.

 

KURALLAR

 

Aşağıdaki hareketler, UFC ve MMA maçlarında faul olarak değerlendirilir ve hakem tarafında uyarı ya da ilgili kural gereğince yaptırım ile sonuçlandırılır:

 

– Rakibe kafa atmak

– Rakibin gözüne parmak atmak, doğrudan gözünü hedef alan darbeler

– Rakibi ısırma veya tükürme

– Rakibin ağzına ya da burun deliklerine el ya da parmaklarını sokmak, çekmek

– Saç çekmek

– Rakibin ringe ya da mindere baş ya da boyun üstü fırlatılması

– Omurga ve enseye yönelik doğrudan vuruşlar

– Rakibin boğazına doğrudan vurmak ya da boğazını sıkmak

– Rakibin yüzüne / gözlerine doğru parmak uzatmak

– Aşağıya doğru işaret eden dirsek vuruşu (1212 – ‘6 grev)

– Kasık bölgesini hedef alan vuruşlar

 

– Yerdeki rakibin dizine yönelik doğrudan vurmak veya tekmelemek

– Yerdeki rakibi tekmelemek

– Rakibin eldiven veya şortunu tutmak

– Ringi / kafesi sınırlayan ip/örgüleri el ya da ayak parmaklarını kullanarak tutmak veya bunlara asılmak

– El parmakları ya da ayak parmaklarını bükmek

– Rakibi ringden / dövüş alanından atmak

– Parmaklarını rakibi yaralamaya yönelik olarak kullanmak, parmaklarıyla rakibin uzuvlarını çekiştirmek

– Rakibe tırnaklarını geçirmek, çimdik atmak, cildini sıkıştırmak

– Dövüşmemek, dövüşten kaçmak (rakiple temastan kaçınmak, kasten veya sürekli olarak ağızlığı düşürmek veya yaralanmaya neden olmak)

– Rakibe küfretmek

– Hakemin talimatlarını açıkça dikkate almamak

– Rakibin yaralanmasına neden olan sportmenlik dışı davranışta bulunmak

– Karşılaşma sona erdikten sonra rakibe saldırmak

– Mola sırasında veya mola sırasında rakibe saldırmak

– Hakemin gözetiminde olan bir rakibe saldırmak

UFC / MMA Dövüşçüleri ;

1) Herhangi bir faul kombinasyonundan sonra veya hakemin takdirine göre ağır bir faulden sonra diskalifiye olabilir.

2) Hakem fauller neticesinde dövüşçüden puan eksiltebilir.

3) Faulleri öncelikle hakem değerlendirir, karşılaşmayı yöneten hakem eğer faul çalmazsa,masa hakemleri bu değerlendirmeyi kendi başlarına yapamaz ve puan cezası veremezler.

GENEL TERİMLER

UFC: UFC, dövüş ve MMA sporları içerisinde önde gelen bir markadır.

MMA: Karışık dövüş sanatlarının kısaltması, farklı dövüş sanatları disiplinlerinden gelen sporcuların rekabet ettiği bir dövüş sporu.

SUBMISSION: Bir dövüşçünün şiddetli ağrı, sakatlık ya da boğulmaktan kaçınmak veya eşleşmeyi sona erdirmek için maçtan çekilmesidir.

TAP OUT: Bir dövüşçünün rakibine, kendisine veya mindere vurarak maçtan çekildiğini belirtmesidir. Dövüşçü bunu sözlü olarak da ifade edebilir.

KNOCKOUT: Dövüşçünün doğrudan aldığı darbeler ya da bunların dolaylı etkisiyle bilincini yitirerek yere düşmesi

TKO: Genellikle sakatlanma, şiddetli ağrı, ya da boğulma nedeniyle bir dövüşçünün devam edemediği durumlarda teknik nakavt kısaltması.

CHOKE OUT: Bir dövüşçü bilincini kaybedecek kadar boğularak yenildiğinde kullanılır.

THE OCTAGON: Dövüşlerin yapıldığı sekizgen formdaki, etrafı örgü kafesle çevrili ring.

DIRTY BOXING: Geleneksel boksta izin verilmeyen ancak MMA, clinch pozisyonunda dövüşçülerin, birbirlerine vurmalarına izin verilir. Dövüşçü bir koluyla rakibini kendine çeker, bastırırken, diğer koluyla rakibine vurur.

GROUND & POUND: Teknik becerisi kısıtlı güreşçilerin özellikle uyguladıkları bir taktiktir. Rakibini yere indiren dövüşçü, nakavt elde edene, maç durdurulana kadar ya da rakibi maçtan çekilene kadar yerde rakibini yumruklamaya devam eder.

GUARD: Dövüşçünün yerde bacaklarını rakibiyle arasına koyarak darbelere karşı korunmaya çalıştığı bir yarı savunma pozisyonu.

OPEN GUARD: Dövüşçünün bacaklarını rakibinin sırtında tutarak, rakibini bacaklarının arasında tuttuğu bir yarı savunma pozisyonu. (bacaklar tam kitlenmemiş, açıktır)

CLOSED GUARD: Dövüşçünün bacaklarını rakibinin sırtında kenetleyerek, rakibini bacaklarının arasında tuttuğu bir yarı savunma pozisyonu. (bacaklar rakibin sırtında tam kitlenmiştir)

HALF GUARD: Yerdeki dövüşçünün rakibinin bacaklarından birini iki bacağının arasında tutarak, savunma yaptığı pozisyondur.

BUTTERFLY GUARD: Dövüşçünün yerdeyken ayak tabanlarını rakibine yaslayarak, rakibini ittiği bir guard türüdür.

RUBBER GUARD: Bu, alttaki dövüşçünün bir bacağını üstteki rakibinin sporcunun sırtına dolayıp, üzerine kendi kolunu da atarak, rakibin omuz ve boyun bölgesini bacağının arasına sıkıştırdığı. Böylelikle hem rakibi kontrol etmeyi hem de boşta kalan el ile rakibe vurmayı sağlayan bir guard türüdür.

GUARD PASS: Dövüşçülerinin rakibini alta alırken, guard’ı geçmek için kullandıkları bir teknik.

MOUNT: Bir dövüşçünün rakibini alta alması

 

POZİSYON TERİMLERİ

 

SIDE MOUNT: Dövüşçü rakibinin sağ ya da sol tarafından yaklaşarak rakibini altına alır. İki rakibin kafaları birbirine 90 derece açıyla konumlanmaktadır.

FRONT MOUNT: Dövüşçünün, rakibinin vücudun üst bölgesini göğüs veya daha yukarıdan altına almasıdır.

REAR MOUNT: Dövüşçünün, rakibini yüzüstü pozisyonda alta almasıdır.

REVERSE MOUNT: Dövüşçülerden biri diğerini altına alırken, kafaları zıt yönlere bakmaktadır.

HOOKS IN: Dövüşçü yerde rakibinin bacağını bacaklarının arasında sıkıştırarak, hareket kabiliyetini kısıtlar ve kitler.

MUAY THAI CLINCH: Muay Thai boksundan gelen bu harekette, dövüşçü ellerini rakibinin ensesinde kitler ve kuvvet uygulayarak, rakibini aşağı doğru bastırır ve bu sırada rakibine dizle darbe indirir.

 

SUBMISSION TERİMLERİ

 

ARMBAR: Dövüşçü rakibinin kolunu bacaklarının arasına alıp, kalçalarını yukarı doğru uzatarak sıkıştırır ve çevirir.

KEYLOCK:  Dövüşçü rakibini altına alarak kolunu 90 derecelik açıyla büker. Rakibinin kolunu hareketsiz kılmak için bir eliyle bileğine baskı uygularken, diğer eliyle omuzundan basınç uygular.

KIMURA: Dövüşçü, rakibinin kolunu sırtının arkasına doğru bükerek, kolun kırılmasına veya omzun çıkmasına neden olur. İsmini Japon sporcu Masahiko Kimura’dan alan oldukça etkili bir submission hareketidir.

OMOPLATA: Dövüşçünün rakibin kolunu, kol yerine bacağını kullanarak kilide aldığı bir Kimura varyasyonudur.

CHOKE: Dövüşçü bu pozisyonda rakibinin boynuna, hava akımını, kan akışını veya her ikisini de kısıtlayan bir boyun askısı uygular. Amaç doğrudan rakibi pes ettirmek ya da bilincini kaybetmesini sağlamaktır.

GUILLOTINE CHOKE:  Rakibin kafasının kollar arasında kilide alınarak, boynuna baskı uygulanan bir ters kilit pozisyonudur. Burada da amaç rakibi pes ettirmek ya da bilinçsiz kalmasını sağlamaktır.

REAR-NAKED CHOKE: Rakibin arkasına geçtikten sonra boynun kollar arasına alınarak, uygulanan bir boğma yöntemidir. Pozisyon olarak en avantajlı boğma tiplerinden biridir.

TRIANGLE CHOKE: Dövüşçü omzunu rakibin koltukaltına sokar ve rakibin boynunu kollarıyla kavrayarak sıkar. Baskıyı arttırmak için rakibin elini, kolunu ya da kafasını çeker. Aynı hareket kollar dışında rakibin kafası bacakların arasına alınarak da gerçekleştirilebilir. Ayak rakibin başının arkasına atılan dizin altına çekilerek kilit kapatılır. Kalça yukarı kaldırılarak rakibin boynu aşağı doğru çekilir.

 

VURUŞ TERİMLERİ

 

JAB: Genelde rakibi şaşırtma amaçlı kullanılan ani, direkt yumruklardır.

STRAIGHT PUNCH: Genelde kroşe olarak atılan doğrudan güçlü yumruk darbeleri.

OVERHAND PUNCH: Rakibin kolu, yumruğu üzerinden getirilen, rakibi korumasız yakalamaya yönelik bir vuruş çeşididir.

HOOK PUNCH: Kolu rakibin yanından getirerek, açılı bir şekilde bükerek gerçekleştirilen vuruş çeşididir

UPPERCUT PUNCH: Kolun bükülerek, yumruğun aşağıdan çıkarıldığı ve doğrudan rakibin çenesinin hedeflendiği vuruş çeşididir.

LIVER SHOT: Kroşe yumruk ya da tekme ile rakibin gövdesini, sağ karın boşluğunu ve karaciğerini hedef alan bir vuruş kombinasyonudur. Rakibe acı veren, çoğu zaman zayıflatıcı bir yumruktur.

SUPERMAN PUNCH: Rakibin savunmasını engellemek için, rakibe doğru sıçrayarak gerçekleştirilen vuruş çeşididir.

UÇAN DİZ: Rakibin savunmasını bozmak için tasarlanmış, sıçrayarak gerçekleştirilen diz vuruşu.

 

 

KURTARMA / POZİSYON DEĞİŞTİRME TERİMLERİ

 

ESCAPE: Dövüşçünün sonu boğulma ya da submission ile sonuçlanacak bir kilit hareketinden kurtulması.

REVERSAL: Dövüşçünün rakibinin altındayken, kontra bir atakla, rakibinin üstüne geçmesi.

UPA: Alttaki dövüşçünün rakibinin kolunu ve bacağını kitleyerek, kalçasını yukarı çekerek rakibini üzerinden atarak altına aldığı, rakibin guard pozisyonuyla sonuçlanan bir kontra hamle.

 

TAKEDOWN TERİMLERİ

 

DOUBLE-LEG TAKEDOWN: Dövüşçü rakibinin bacaklarına doğru eğilerek her iki bacağı birden kollarıyla kavrar ve vücuduna baskı uygulayarak, rakibini aşağı indirir.

SINGLE-LEG TAKEDOWN: Dövüşçü rakibinin havadaki ayağını yakalayarak, tek bacağı üzerinden dengesini bozarak, rakibini aşağı indirir.

SCISSOR TAKEDOWN: Dövüşçü, sıçrayarak ayaktaki rakibinin gövdesi bacakları arasına sıkıştırır ve kıvrılarak rakibinin dengesini bozarak aşağı indirir.

BODY SLAM: Dövüşçünün, rakibinin gövdesine sarılarak, kolları arasında gövdesini kitleyerek, rakibini yere indirmesi.

SPRAWL: Dövüşçünün, kendisine takedown’a yönelik atak yapan rakibinin arkasından sarılarak ya da öndeki ayağını geri çekerek, ataktaki rakibini altına almasını sağlayan savunma yöntemi.