Islam Makhachev Kimdir?

Islam Makhachev, Rus profesyonel karma dövüş sanatçısı ve eski Sambo sporcusudur. Makhachev Şu anda UFC organizasyonunun Hafif Sıklet Şampiyonu olarak kariyerine devam etmektedir.
2010’dan beri profesyonel bir sporcu olan Makhachev, 2016’da 74 kiloda dövüş sambo dünya şampiyonu oldu.
12 Şubat itibariyle, UFC aktif en iyi erkek dövüşçüler sıralamasında 2. sırada.

Islam Makhachev ve Khabib Nurmagomedov Dostluğu

Islam Makhachev ve Khabib Nurmagomedov arasındaki arkadaşlık ilişkisi çocukluk günlerine kadar uzanıyor. Nurmagomedov ve Makhachev aynı anda Amerikan Kickboks Akademisine katıldı. Gençlik yıllarında Khabib ve İslam yan yana yaşadılar ve aynı okula gittiler. Nurmagomedov ile Makhachev arasında üç yaş fark var. Her iki savaşçı da birbirleriyle kardeşçe bir ilişki paylaştı ve bağ yıllar geçtikçe daha da güçlendi.


Tıpkı Khabib gibi, İslam’ın karma dövüş sanatları bilgisinin çoğu doğrudan Khabib’in babası Abdulmanap Nurmagomedov’a atfedilir. Makhachev, çok genç yaşta Abdulmanap Nurmagomedov altında eğitime başladı. Islam Khabib’in babasıyla birlikte çalıştığını öğrendi. Khabib’i görmek için oraya gitti ve orada da antrenman yapıp yapamayacağını sordu ve ardından birlikte çalışmaya başladılar. Nurmagomedov, tüm dövüşlerinde her zaman Makhachev’in köşesinde yer aldı ve başlangıçta onun tercümanlığını dahi yaptı.

Islam Makhachev’in Spor Kariyerinin Başlar

Islam Makhachev her zaman sporla ilgileniyordu. Karma dövüş sanatlarında olmak istediğini ilk kez, sambo karşılaşmasında amatör bir mücadeleyi kazandığında fark etti.
Makhachev, profesyonel Karma Dövüş Sanatları kariyerinin ilk maçını 2010 yılının ağustos ayında Tsumada Dövüş Şampiyonası 4’te yaptı. 2011 yılında beş kez dövüştü ve arka arkaya beş galibiyet aldı. Kendi adına toplam 11 galibiyet kaydettikten sonra Makhachev UFC ile kontratını imzaladı.

Islam Makhachev’in UFC Kariyeri

Makhachev UFC’deki ilk maçını 2015 yılında Nick Kuntz’a karşı yaptı. Ortak Karar ile mücadeleyi kazandı. Ancak Makhachev, UFC 192’de Adriano Martins’e karşı aldığı korkunç bir nakavt ile kariyerinin ilk ve tek mağlubiyetini yaşadı. Her ne olursa olsun, Makhachev o zamandan beri arkasına bakmadı, hanesine üst üste yedi galibiyet yazdırdı.
Makhachev’in kariyerindeki en büyük galibiyetlerinden biri UFC 267’de üst sıralarda yer alan Dan Hooker’a karşı geldi. Makhachev’in 26 Şubat 2022’de Beneil Dariush ile karşılaşması planlandı ancak Dariush’un ayak bileğinden sakatlanması nedeniyle etkinlikten çekildiği ve yerine Bobby Green’in geldiği bildirildi. Makhachev karşılaşmayı ilk round’da kazandı. Makhachev, 22 Ekim 2022’de UFC 280’de boş olan UFC Hafif Sıklet Kemeri için Charles Oliveira ile karşı karşıya geldi. Mahachev maçı ve şampiyonluğu kazandı ve bu galibiyetle Gecenin Performansı bonusunu aldı. Makhachev, 12 Şubat 2023’te UFC 284’te UFC Tüy Siklet Şampiyonu Alexander Volkanovski’ye karşı unvanını savundu.

Islam Makhachev’in UFC Karnesi

 • Alexander Volkanovski / Galibiyet (Ortak Karar)
 • Charles Oliveira / Galibiyet (Pes Ettirme) Round: 2
 • Bobby Green / Galibiyet (Teknik Nakavt) Round:1
 • Dan Hooker / Galibiyet (Pes Ettirme) Round: 1
 • Thiago Moisés / Galibiyet (Pes Ettirme) Round: 4
 • Drew Dober / Galibiyet (Pes Ettirme) Round: 3
 • Davi Ramos / Galibiyet (Ortak Karar) Round: 3
 • Arman Tsarukyan / Galibiyet (Ortak Karar)
 • Kajan Johnson / Galibiyet (Pes Ettirme) Round: 1
 • Gleison Tibau / Galibiyet (Nakavt) Round: 1
 • Nik Lentz / Galibiyet (Ortak Karar)
 • Chris Wade / Galibiyet (Ortak Karar)
 • Adriano Martins / Mağlubiyet (Nakavt) Round: 1
 • Leo Kuntz / Galibiyet (Pes Ettirme) Round: 2