Sekizgen güreş minderi ve çitle çevrili tasarım Zuffa, LLC’nin tescilli ticari markasıdır ve UFC® markası altında sunulan en yüksek kalitede karışık dövüş sanatları etkinliklerinin simgesidir. 1993 yılında, UFC karşılaşmaları, dünya çapında UFC Octagon® olarak bilinen sekiz kenarlı bir dövüş matına sahipti. UFC Octagon’a düzenli olarak UFC PPV  etkinliklerinde, UFC® Fight Night ve UFC FIGHT PASS® etkinliklerinde ve ayrıca Ultimate Fighter® yayınlarında göndermede bulunulur.

UFC Octagon, UFC sporcularının yeteneklerini sergilemek için tarafsız bir arena yaratır. UFC, devlet atletik komisyonu onaylı branda ve güvenlik yastıkları ve çitleri ile sporculara maksimum güvenlik sağlama konusunda itibar sağlamıştır.

Sağlam plastik kaplı çit, sporcuların boks, kickboks veya Muay Thai karşılaşmaları sırasında, Octagon’dan düşme ihtimalini ortadan kaldırır. Bu, dövüşçülerin rakiplerini minderin dışına atıp yaralamaya çalışmaları gibi sporu negatif etkileyebilecek bazı taktik oyunlarına engel olur. Octagon dışında yapılan benzer MMA maçlarında buna bağlı sporcu yaralanmaları ne yazık ki yaşanmaktadır.

Zuffa, UFC için yaptığı bu tasarımda, dövüşçülerin güvenliği ön planda tutulmuştur. Bugün tüm dünyada Octagon’u saha kenarında ya da ekranları başında gören izleyiciler, dövüşçülere verilen itibara ve organizasyonun kalitesine bir kez daha tanıklık ederler.

Octagon Detaylar:

Dış Çap : 11,5 metre

İç Çap (Dövüş Alanı) : 9,1 metre

Kenarlar: 1,2 metre genişliğinde; 4 metre yüksekliğinde

Giriş Kapıları: Octagon’un iki yanında, her biri 0,9 m genişliğinde, 1,5 m yüksekliğinde (1.5m)

Minderin Yerden Yüksekliği : 1,2 metre

Minderden Kafesin Tepesine Kadar Yükseklik: 1.8 metre