GENEL TERİMLER

UFC: UFC, dövüş ve MMA sporları içerisinde önde gelen bir markadır.

MMA: Karışık dövüş sanatlarının kısaltması, farklı dövüş sanatları disiplinlerinden gelen sporcuların rekabet ettiği bir dövüş sporu.

SUBMISSION: Bir dövüşçünün şiddetli ağrı, sakatlık ya da boğulmaktan kaçınmak veya eşleşmeyi sona erdirmek için maçtan çekilmesidir.

TAP OUT: Bir dövüşçünün rakibine, kendisine veya mindere vurarak maçtan çekildiğini belirtmesidir. Dövüşçü bunu sözlü olarak da ifade edebilir.

KNOCKOUT: Dövüşçünün doğrudan aldığı darbeler ya da bunların dolaylı etkisiyle bilincini yitirerek yere düşmesi

TKO: Genellikle sakatlanma, şiddetli ağrı, ya da boğulma nedeniyle bir dövüşçünün devam edemediği durumlarda teknik nakavt kısaltması.

CHOKE OUT: Bir dövüşçü bilincini kaybedecek kadar boğularak yenildiğinde kullanılır.

THE OCTAGON: Dövüşlerin yapıldığı sekizgen formdaki, etrafı örgü kafesle çevrili ring.

DIRTY BOXING: Geleneksel boksta izin verilmeyen ancak MMA, clinch pozisyonunda dövüşçülerin, birbirlerine vurmalarına izin verilir. Dövüşçü bir koluyla rakibini kendine çeker, bastırırken, diğer koluyla rakibine vurur.

GROUND & POUND: Teknik becerisi kısıtlı güreşçilerin özellikle uyguladıkları bir taktiktir. Rakibini yere indiren dövüşçü, nakavt elde edene, maç durdurulana kadar ya da rakibi maçtan çekilene kadar yerde rakibini yumruklamaya devam eder.

GUARD: Dövüşçünün yerde bacaklarını rakibiyle arasına koyarak darbelere karşı korunmaya çalıştığı bir yarı savunma pozisyonu.

OPEN GUARD: Dövüşçünün bacaklarını rakibinin sırtında tutarak, rakibini bacaklarının arasında tuttuğu bir yarı savunma pozisyonu. (bacaklar tam kitlenmemiş, açıktır)

CLOSED GUARD: Dövüşçünün bacaklarını rakibinin sırtında kenetleyerek, rakibini bacaklarının arasında tuttuğu bir yarı savunma pozisyonu. (bacaklar rakibin sırtında tam kitlenmiştir)

HALF GUARD: Yerdeki dövüşçünün rakibinin bacaklarından birini iki bacağının arasında tutarak, savunma yaptığı pozisyondur.

BUTTERFLY GUARD: Dövüşçünün yerdeyken ayak tabanlarını rakibine yaslayarak, rakibini ittiği bir guard türüdür.

RUBBER GUARD: Bu, alttaki dövüşçünün bir bacağını üstteki rakibinin sporcunun sırtına dolayıp, üzerine kendi kolunu da atarak, rakibin omuz ve boyun bölgesini bacağının arasına sıkıştırdığı. Böylelikle hem rakibi kontrol etmeyi hem de boşta kalan el ile rakibe vurmayı sağlayan bir guard türüdür.

GUARD PASS: Dövüşçülerinin rakibini alta alırken, guard’ı geçmek için kullandıkları bir teknik.

MOUNT: Bir dövüşçünün rakibini alta alması

POZİSYON TERİMLERİ

SIDE MOUNT: Dövüşçü rakibinin sağ ya da sol tarafından yaklaşarak rakibini altına alır. İki rakibin kafaları birbirine 90 derece açıyla konumlanmaktadır.

FRONT MOUNT: Dövüşçünün, rakibinin vücudun üst bölgesini göğüs veya daha yukarıdan altına almasıdır.

REAR MOUNT: Dövüşçünün, rakibini yüzüstü pozisyonda alta almasıdır.

REVERSE MOUNT: Dövüşçülerden biri diğerini altına alırken, kafaları zıt yönlere bakmaktadır.

HOOKS IN: Dövüşçü yerde rakibinin bacağını bacaklarının arasında sıkıştırarak, hareket kabiliyetini kısıtlar ve kitler.

MUAY THAI CLINCH: Muay Thai boksundan gelen bu harekette, dövüşçü ellerini rakibinin ensesinde kitler ve kuvvet uygulayarak, rakibini aşağı doğru bastırır ve bu sırada rakibine dizle darbe indirir.

SUBMISSION TERİMLERİ

ARMBAR: Dövüşçü rakibinin kolunu bacaklarının arasına alıp, kalçalarını yukarı doğru uzatarak sıkıştırır ve çevirir.

KEYLOCK:  Dövüşçü rakibini altına alarak kolunu 90 derecelik açıyla büker. Rakibinin kolunu hareketsiz kılmak için bir eliyle bileğine baskı uygularken, diğer eliyle omuzundan basınç uygular.

KIMURA: Dövüşçü, rakibinin kolunu sırtının arkasına doğru bükerek, kolun kırılmasına veya omzun çıkmasına neden olur. İsmini Japon sporcu Masahiko Kimura’dan alan oldukça etkili bir submission hareketidir.

OMOPLATA: Dövüşçünün rakibin kolunu, kol yerine bacağını kullanarak kilide aldığı bir Kimura varyasyonudur.

CHOKE: Dövüşçü bu pozisyonda rakibinin boynuna, hava akımını, kan akışını veya her ikisini de kısıtlayan bir boyun askısı uygular. Amaç doğrudan rakibi pes ettirmek ya da bilincini kaybetmesini sağlamaktır.

GUILLOTINE CHOKE:  Rakibin kafasının kollar arasında kilide alınarak, boynuna baskı uygulanan bir ters kilit pozisyonudur. Burada da amaç rakibi pes ettirmek ya da bilinçsiz kalmasını sağlamaktır.

REAR-NAKED CHOKE: Rakibin arkasına geçtikten sonra boynun kollar arasına alınarak, uygulanan bir boğma yöntemidir. Pozisyon olarak en avantajlı boğma tiplerinden biridir.

TRIANGLE CHOKE: Dövüşçü omzunu rakibin koltukaltına sokar ve rakibin boynunu kollarıyla kavrayarak sıkar. Baskıyı arttırmak için rakibin elini, kolunu ya da kafasını çeker. Aynı hareket kollar dışında rakibin kafası bacakların arasına alınarak da gerçekleştirilebilir. Ayak rakibin başının arkasına atılan dizin altına çekilerek kilit kapatılır. Kalça yukarı kaldırılarak rakibin boynu aşağı doğru çekilir.

 

VURUŞ TERİMLERİ

JAB: Genelde rakibi şaşırtma amaçlı kullanılan ani, direkt yumruklardır.

STRAIGHT PUNCH: Genelde kroşe olarak atılan doğrudan güçlü yumruk darbeleri.

OVERHAND PUNCH: Rakibin kolu, yumruğu üzerinden getirilen, rakibi korumasız yakalamaya yönelik bir vuruş çeşididir.

HOOK PUNCH: Kolu rakibin yanından getirerek, açılı bir şekilde bükerek gerçekleştirilen vuruş çeşididir

UPPERCUT PUNCH: Kolun bükülerek, yumruğun aşağıdan çıkarıldığı ve doğrudan rakibin çenesinin hedeflendiği vuruş çeşididir.

LIVER SHOT: Kroşe yumruk ya da tekme ile rakibin gövdesini, sağ karın boşluğunu ve karaciğerini hedef alan bir vuruş kombinasyonudur. Rakibe acı veren, çoğu zaman zayıflatıcı bir yumruktur.

SUPERMAN PUNCH: Rakibin savunmasını engellemek için, rakibe doğru sıçrayarak gerçekleştirilen vuruş çeşididir.

UÇAN DİZ: Rakibin savunmasını bozmak için tasarlanmış, sıçrayarak gerçekleştirilen diz vuruşu.

KURTARMA / POZİSYON DEĞİŞTİRME TERİMLERİ

ESCAPE: Dövüşçünün sonu boğulma ya da submission ile sonuçlanacak bir kilit hareketinden kurtulması.

REVERSAL: Dövüşçünün rakibinin altındayken, kontra bir atakla, rakibinin üstüne geçmesi.

UPA: Alttaki dövüşçünün rakibinin kolunu ve bacağını kitleyerek, kalçasını yukarı çekerek rakibini üzerinden atarak altına aldığı, rakibin guard pozisyonuyla sonuçlanan bir kontra hamle.

 

TAKEDOWN TERİMLERİ

DOUBLE-LEG TAKEDOWN: Dövüşçü rakibinin bacaklarına doğru eğilerek her iki bacağı birden kollarıyla kavrar ve vücuduna baskı uygulayarak, rakibini aşağı indirir.

SINGLE-LEG TAKEDOWN: Dövüşçü rakibinin havadaki ayağını yakalayarak, tek bacağı üzerinden dengesini bozarak, rakibini aşağı indirir.

SCISSOR TAKEDOWN: Dövüşçü, sıçrayarak ayaktaki rakibinin gövdesi bacakları arasına sıkıştırır ve kıvrılarak rakibinin dengesini bozarak aşağı indirir.

BODY SLAM: Dövüşçünün, rakibinin gövdesine sarılarak, kolları arasında gövdesini kitleyerek, rakibini yere indirmesi.

SPRAWL: Dövüşçünün, kendisine takedown’a yönelik atak yapan rakibinin arkasından sarılarak ya da öndeki ayağını geri çekerek, ataktaki rakibini altına almasını sağlayan savunma yöntemi.