NFL_GUNCEL Premier lig maçları Premier lig maçları Premier lig maçları Hemen Üye Ol NFL Heyecanı S Sport Plus'ta !

Amerikan Futbolu Kuralları Neler? NFL’de Hangi Kurallara Dikkat Etmek Gerekiyor?

 

Amerikan Futbolunun diğer bütün spor organizasyonlarında olduğu gibi kendine has kuralları bulunuyor. Oyun içinde düzeni temin edip; sporcu yaralanması ve ölümcül hasarı minimize edebilmek için hazırlanmış kurallar bütününe hakim olursanız, Amerikan Futbolu müsabakalarını izlemek çok daha keyifli hale gelecektir. Stratejik aklın ön plana çıktığı Amerikan Futbolunda bütün mesele kas ve hızdan oluşmuyor. Kas ve hızı destekleyecek kurallar da en az oyuna etki eden diğer etmenler arasında.

 

Sporcular hangi malzemeleri kullanıyor?

 

Hayatında ilk kez bir NFL müsabakasını izleyen kişinin abes bulabileceği durum sporcuların kullandığı ekipmanlar olabilir. 70’li yıllardan fırlama vatkalı ceketler gibi omuzluklar, görüş alanını kısıtlayan kasklar ve vücudun her yerini çevreleyen padlar dikkat çekiyor.

KASK (Helmet): İkili mücadelenin en yoğun yaşandığı Amerikan Futbolunda kask, hayati derecede önemli. Polikarbonat yapısıyla sporcuya maksimum koruma sağlayan bu kask türleri ile atakta bulunmak yasak. Sadece sporcuların kendilerini koruyabilmesine izin veriliyor.

 

Omuzluk: Her iki omuza iliştirilen omuzluklar, omuz çıkması; felç kalma ve diğer kalıtsal sakatlıkların önüne geçmeyi sağlıyor. Ayrıca, sporcuların atak sırasında ileri atılmasına ön ayak oluyor. Omuzluk sayesinde Center ve Guard oyuncularının, hücum oyuncularını baskılaması kolaylaşıyor.

 

PAD: Diz, bacak, kol ve bel gibi bölgelere yerleştirilen PAD, yere düşen sporcularda deri kalkması ve diğer temel hasarların minimize edilmesini sağlıyor. Ayrıca, rakip takım oyuncularının hasarlarını da doğru orantılı biçimde aşağı çekiyor.

 

Bloklama nasıl yapılır? Hangi bloklama stili kurar ihlali doğurur?

 

Amerikan Futboluna dair sayıklanan temel yanlışların çoğunluğu bloklama tekniğinde eritiliyor. Örneğin, rakibe yumruk atma, boğmaya çalışma ve kafa atmanın bütün türleri yasak. Doğru bloklama tanımı; vücudun öne çıktığı bloklama çeşididir. Ayrıca, koşucu dışında hiçbir oyuncunun yere düşürülmemesi gerekiyor.

 

Tackle: Topla koşan oyuncunun yere düşürülmesi. Topla koşan oyuncu, yumruk ve kafa atarak durdurulamaz. Yine bloklamada olduğu gibi vücudun öne çıkarılarak durdurulması veya yere düşürülmesine izin verilir. Buna ek olarak, belden aşağısı tutularak girişilen yere düşürme işlemine bir şey denilmez. Tackle hamlesi, sadece elinde top olan sporculara yapılır.

Facemask: Kasktan tutmaya dair her şey Facemask kuralına dahil ediliyor ve Facemask olgusunun elle tutulması tamamen yasak. Hatta koşucunun bile kaskının elle tutulmasına izin verilmiyor.

 

Snap ve Touchdown nedir?

 

Snap: Oyunun başlatılması. Bu süreçte iki takımın ağır topları çarpışır. Top, hücum takımı tarafından savunma takımının arka saflarına atılır. Amaç, koşucuların en rahat biçimde topu alıp touchdown yapabilmesidir. Bu sırada savunma takımının hattı, hücum hattından daha az kişiden oluşur. Hücum hattı 7 kişiden oluşurken, savunma hattı 4 kişiden oluşur. Bu nedenle, savunma hattında yer alan oyuncular; iri yarı

kişilerden seçilir. Touchdownda başarılı olan takımlar TSS (Touchdown sonrası atış) yapar ve ek sayı elde eder.

 

Touchdown neden önemli?

 

Bir touchdown atışı 6 sayı getirirken, bir field goal atışı (topun iki direk arasından geçirilmesi) 3 puan kazandırır. Bu nedenle takımların asıl amacı touchdown yapabilmektir. Field goal, daha zahmetsiz sayı getirdiği için puan sayısı daha azdır. Ayrıca, hücum yapan takımın 4 hakkı bulunur. Bu 4 hak boyunca touchdown yapmaya çalışırlar. Touchdown yaparlarsa 4 hücum hakkı daha edinirler. Touchdown yapabilmek için her takım iri oyuncuları ve hızlı oyuncuları kadrosunda bulundurur. Hatta kol kalınlığı ve omuz genişliği profesyonel bir savunmacının olmazsa olmazıdır.

 

Neutral Zone nedir?

 

Top, hakem tarafından sahanın belirli bir bölümüne koyulur. Bu esnada topun her iki ekseninden hayali çizgiler çizilir. Hücum ve savunma oyuncularının bu eksene girmemesine son derece dikkat edilir. Bu çizgiyi aşan oyuncular kural ihlaline dahil olur. Oyun sırasında her iki takımında kendi alanlarında olması, eksene dahil olmamasına önem verilir.

 

Bir NFL maçı 15’er dakikalık 4 setten 60 dakikadır. Ceza, pas, topun saha dışına çıkması ve molalar dahil edildiğinde bir NFL maçı 3 saat ile 3.30 saat uzunluğuna çıkabilir. Yani, NBA maç süresiyle aynı denilebilir. Ancak, temel süre ele alındığında NBA maçından daha uzundur.

null

Geniş Ekranda İzle

Samsung Smart Tv, LG Smart TV, Android TV, Apple TV, Google Chromecast ile geniş ekranda izleyin

null

Mobilde İzle

S Sport Plus uygulamasıyla, Sporun Zenginliği siz neredeyseniz orada!

null

Bilgisayarda İzle

S Sport Plus’ı web tarayıcınızda izleyin, Sporun Zenginliğini bilgisayarınıza taşıyın

S Sport Plus Uygulamasını App Store ve Google Play'den Ücretsiz Olarak İndirebilirsiniz