NFL Heyecanı S Sport Plus’ta!

Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır?

22 iri yarı, kasklı ve abartı omuzluklu kişinin birbiriyle çarpıştığını gören herkes için Amerikan Futbolu kısa süreliğine kaotik bir ortamı arındırabilir. Ancak, Amerikan Futbolu’nun gelişimi ve oyuncuların saha içindeki dizilişlerine bir bakıldığında Total War Rome oyunlarındaki stratejiden daha iyisinin kurgulandığını keşfedebilirsiniz. Bir NFL ekibinin savunma veya hücum takımı olacağı tamamen takım kaptanının şansına bağlıdır. Ancak, şansın para etmediği durumlar da vardır. Örneğin, draft sırasında güçlü ve kuvvetli sporcuların takıma katılması gibi. Peki, Amerikan Futbolu nasıl oynanır? Amerikan Futbolunda dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Amerikan Futbolunda Takımlar Nasıl Belirlenir?

Belki de maçın kaderini etkileyen durumlardan birisi, takımları ayrıştırmak. Yani, hücum veya savunma takımını belirlemek. Tıpkı futbolda ilk santrayı yapan takımın para atışıyla belirlenmesi gibi Amerikan Futbolunda da para atışıyla hücum ve savunma yapacak takımlar belirlenir.

Her iki takımın kaptanının yaptığı atışlar sırasında buna uygun dizilişler yapılır ve asıl amaç QB’yi yani Quarter Beck’i korumaktır. Ayrıca, bir hücum takımının touchdown yapana kadar 4 hücum hakkı vardır. 4 hücum hakkı boyunca touchdown yapamazsa top karşı tarafa geçmiş olur.

Quarter Back nedir, neden önemli?

Quarter Back (Oyun Kurucu) oyunun beyni sayılacak mevkidir. 5 kişi tarafından korunan QB, topu alıp pas yapar; topu ileriye dağıtır ve gerektiği yerde touchdown

yapar, gerektiği yerde field goal vuruşu yapar. Ancak, zayıf ve narin sayılabilecek QB oyuncuları çoğu kez savunma takımının iri yarı oyuncuları arasında haşlanır.

Modern Amerikan Futbolunda QB mevkisinde oynayacak sporcuların güçlü ve kaslı olmasına dikkat ediliyor. Hatta, kas uzunluğu; kol uzunluğu ve kas şekli dahil birçok unsur masaya yatırıldıktan sonra transferler yapılıyor. Tabi bir de bu oyuncuların gözü kara olması lazım.

Snap kuralları

Oyun içinde en dikkat edilen ayrışmaların çoğunluğu snap sırasında yaşanmaktadır. Snap sırasında iki takım oyuncuları arasında bir kolu aşmayacak mesafe bırakılır. Bu mesafeden iki takım oyuncuları sıcak çatışmaya girişir. Snap yapılmayana kadar hücum oyuncularının hareket etmesi yasaktır. Ancak, savunma oyuncuları için böyle bir kısıtlama yok.

Yani, savunma oyuncuları diledikleri vakit, kendilerine ayrılan alanda gezmekle serbest. 7 hücum oyuncusu çizgiye gelirken, onları 4 defans oyuncusu karşılar. Savunma takımları geride daha organize olduğu için hücum takımının hatası; genellikle pahalıya mal olur. Ayrıca, savunma dörtlüsünün asıl amacı, hücum takımının QB’sini haşlamaktır. Bu nedenle hücum oyuncularının tek işi touchdown yapmak değil.

Amerikan Futbolunda Oyuncu Mevkileri (HÜCUM)

QB: Oyun kurucu. Çoğu zaman saha içindeki koç görevini üstlenir. Takımla sürekli iletişim halinde kalır. Topu, snapten alır almaz koşucuya iletir. Koşucu ve gardlar arasında köprü görevi görür. Ancak çoğu zaman hedef oyuncu olduğu için risk barındırır. Hücum takımının öndeki 5 oyuncusu QB’yi korumakla görevlidir. Eğer, savunma takımındaki 4 oyuncu, QB’ye kolaylıkla yanaşıyorsa; hücum takımında ciddi sorunlar olduğu düşünülür.

“Run Forest Run!”

HB-TB: Hücum takımının koşucu oyuncularıdır. Amerikan Futbolunun ilk kurbanlarının koşucu mevkinde oynayan sporculardan oluştuğu düşünülür. Çünkü koşuculara tackle müdahalesinde bulunmak serbesttir. Bu nedenle koşucuların sadece hızlı olması değil; çevik ve güçlü olması da önemlidir.

Fullbacklerin yalnızlığı Buffon’u hatırlatıyor

FULLBACK (FB): Hücum takımının en arkasında yer alan uzun oyuncularıdır. Oyunda çok nadir görünürler. Amerikan Futbolunun en yalnız kişileri FULLBACK mevkisinden çıkar. Futbolca konuşacak olursak; 2000’li yılların İtalya Milli Takımı Kalecisi Gianluigi Buffon’u örnek verebiliriz. Buffon kesinlikle dünya tarihinin en efsane kalecilerinden birisi.

Ancak onu yalnızlaştıran şey, önündeki savunma oyuncularının kusursuzluğu. İşte, FB oyuncuları da koşuculara nazaran daha uzun oldukları gibi daha yavaştırlar da. Genellikle savunma takımının ataklarını kesmekle görevlidirler.

Hücum takımının ağır abisi: Pivot (C)

C (Pivot): Amerikan futbolunda en az QB kadar değerli bir diğer mevkide pivotlar bulunuyor. Snap sırasında topu alıp QB’ye taşıyan, ateşli savaşlara en ön sırada giren; savunma dörtlüsünü el ense aşağı çeken ve çoğu kez kas gücüyle draft edilen Pivotlar, Amerikan Futbolunun olmazsa olmazı. Hücumda ilk 5 oyuncunun en ortasında bulunan Pivot, rakipten gelebilecek bütün karşı ataklarda bir numaralı sorumlu sayılır. Pivotunuz güçsüzse, dünyanın en iyi QB’sine sahip olmanız bir anlam ifade etmez.

G (Gard): Pivotun yaverleri olarak kabul edilirler. Snap sırasında savunma oyuncularını egale edip forvet ve koşuculara koridor açmakla görevliler. Komutan Pivotun (C) bir numaralı koruyucuları eve QB’nin saha içindeki varlıklarıdır.

TE-WR: Oyundaki tek görevleri oyun kurucunun attığı topları yakalamak.

Savunma Takımının Dizilişinde Hangi Oyuncular Yer Alıyor?

DE-DL: Hücum takımının Guard ve Pivotunun savunmadaki karşılığına DE ve DL deniliyor. İki DL içte yer alırken DE’ler dışta konumlanıyor. Toplam 4 DE-DL

oyuncusunun asıl amacı, hücum takımını moral, motivasyon ve fiziksel açıdan dağıtmak. 4’e 7 kişinin mücadelesinde hücum takımına büyük opsiyon tanınsa da iyi bir DE-DL dörtlüsüyle hücum takımının QB oyuncusuna kolay ulaşılabilmektedir. QB’ye erişebilmeye en yakın olan oyuncular, savunma dörtlüsünün dış çemberinde yer alan DE’lerdir. Pivot ve Guardlar ilk başta DL’ler ile cebelleşirken, DE’ler boşluktan faydalanıp QB’yle kesişir.

Savunma dörtlüsünün ikinci paraşütü: Line Backer

Hücum takımının 7 oyuncusu karşılarındaki DE-DL dörtlüsünü aşarsa bu kez savunma takımı ikinci paraşütü çeker. Yani, Line Backer’leri. 3 oyuncudan oluşan Line Backer’ler, güçsüz düşen hücumcuları yere sermekle görevlidir.

Tamamen touchdown mantalitesiyle kurulu bir hücum takımında, koşucuların en büyük belalısı Line Backer oyuncularıdır. Line Backer oyuncuları tercih edilirken, Tackle atlayışları ve Bloklama teknikleri hesaba katılır.

Son çare: S Takımı

Eğer hücum takımı omuz omuza mücadele edip, DE-DL dörtlüsü ve LB üçlüsünü aşarsa, savunma takımı için 4. motor devreye girer. Yani, S Takımı. Safety Takımı olarak da bilinen S Takımı, son çare olarak bilinir.

Ancak çoğu kez, sayıyı kurtaramazlar. Çünkü karşılarında DE-DL ve LB hattını aşıp büyük bir momentumla karşı tarafı yaran hücum takımı oyuncuları vardır.

Amerikan Futbolunun Temel Bilgileri – Nasıl Oynanır?

Bir NFL maçında 15’er dakikadan 4 farklı set bulunur. Yani, bir maç 1 saat sürer. Ancak bu saat aralığı; molalar ve set araları derken izleyici için 3-3.5 saate uzayabilir. Oyun içinde iki farklı skor getiren yöntem vardır.

Biri touchdown, diğeri field goal. Touchdownda hücum takımının koşucusu veya forveti, savunma hattını yararak rakip takımın saha sonuna gelir ve topu yere değdirir. Bu hamle 6 sayı kazandırır. Bunun dışında field goal vuruşu da vardır. Field Goal vuruşunda top iki direğin arasından geçirilmeye çalışılır ve bu atış 3 sayı kazandırır.

1 ve 2. setlerde kickoff (Atış) yapan takımlar 2 ve 3. sette savunma tarafına geçebilir. Bu işlem, para atışı sırasında belirlenir.

Ayrıca koşu ve pas oyunu olmak üzere iki farklı oyun türü vardır. Hangi oyun türünün benimseneceği oyun kurucu (QB) tarafından belirlenir. QB, takım arkadaşlarına saha içindeki dizilişten ve oyun stratejisinden bahseder. Takım arkadaşları da koşu oyununda topu koşuculara taşır, pas oyununda da topu ileride mevkilenen forvet ve koşuculara bırakmayı denerler.

Şimdi Üye Ol, Hemen İzle

Kurulum yok, dekoder yok, 3 adımda hemen üye ol.

  • Güvenli Ödeme
  • Kolay İptal
  • Kurulum Yok
  • Her Yerde İzle

AYLIK PAKET

Sporun Zenginliği Sen Neredeysen Orada!

99.99 ₺ / AYLIK
  • Kurulum Yok, Taahhüt Yok
  • Kolay İptal
  • Webde, Cepte, Smart TV'de
HEMEN İZLE

Fiyatlara tüm vergiler dahildir.

POPÜLER SEÇİM

YILLIK PAKET

Tüm Sezon Boyunca Kesintisiz İzle!

58.33 ₺ / AYLIK
  • Kurulum Yok, Taahhüt Yok
  • Kolay İptal
  • Webde, Cepte, Smart TV'de
HEMEN İZLE

Yıllık Tek Çekim 699.99 TL’dir.

Fiyatlara tüm vergiler dahildir.