NFL Heyecanı S Sport Plus’ta!

Amerikan Futbolu Nedir? Nasıl Bir Spordur?

Amerikan Futbolu veya Amerika’da ve Kanada’da yaygın olarak kullanıldığı şekliyle “futbol”, yeni dünyada ilk olarak 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren oynanmaya başlamıştır. İlk etapta 50’ye yakın kişinin oynadığı takım sporu, zamanla getirilen belirli düzenlemelerle 22 kişiye kadar düşürülmüştür. Peki, Amerikan Futbolu nedir? Bu sporun temel dinamikleri arasında neler var?

İngiliz futbolundan doğdu

Dünyada futbolun spor olarak kabul edildiği tarih aralığı 19. yüzyılın ikinci yarısıdır. Bu aralıkta, takım sporuna dair iki alan ön plana çıkıyordu. İngiliz futbolu ve ragbi. İngiliz futbolu, bugün Avrupa futbolu olarak da bilinen; milyarlarca dolarlık bir endüstriden ibaret. Ragbide, İngiliz futbolu kadar olmasa da etkin bir spor dalı.

Özellikle eski İngiltere sömürgelerinden Pakistan ve Hindistan’da aktif bir şekilde icra edilen spor dalları arasında bulunuyor. 19. yüzyılın ikinci yarısında Amerika’da da İngiliz futbolu ile ragbi yaygındı. Ta ki bir sporcunun, topa ayağıyla değilde eliyle müdahale etmek istemesine kadar.

Amerikan Futbolunun Babası: Walter Camp

Aynı tarih aralığında Uluslararası Futbol Birliği ile onlarca görüşme gerçekleştiren Walter Camp, mevcut sporda birtakım değişiklikler yapılması gerektiğini ileri sürdü. Bugünkü Amerikan Futbolunun temellerini attığı için “baba” lakabıyla anılan Camp; 4 farklı kolejin desteğini alarak milyonlarca kişi tarafından takip edilen spor dalını kurmuş oldu.

İlk başta İngiliz futbolunun genetiği aktarılmaya çalışılsa da yani elle müdahale yapmak yasak olsa da zamanla bu kural yıkıldı. Sporcuların elle topa müdahale edebilmesinin önü açıldı. Amerikan Futbolunun son hali, çoğunlukla ragbiden etkilenmiş; yer yer ayağında kullanıldığı bir spor şeklindeydi.

Modern Çağ Kolezyumu

Amerikan Futbolu, 20. yüzyılın ilk çeyreğinde; yani 1900’lü yıllarda kıyıma neden oluyordu. Güvenlik önlemlerinin yetersiz kaldığı takım sporunda her geçen yıl onlarca sporcu hayatını kaybediyordu. En son, 1905 yılında 19 sporcunun hayatını kaybetmesinden sonra dönemin Amerika Başkanı Theodore Roosevelt, inisiyatif kullanarak henüz yasal geçerliliği olmayan organizasyonların bir süreliğine ertelenmesini talep etti. Aynı yılın sonunda Amerika’da faaliyet gösteren 62 kolej ve diğer katılımcılarla ABD Kolejlerarası Spor Federasyonu (NCAA) kuruldu.

Roosevelt, sadece NCAA ile yetinmedi. Amerikan Futbolunda değişiklik yapılmasını da kolejlere belirtti. Nitekim snap (çarpışma mesafesi) aralığının geniş olması, oyun süresinin 70 dakika olması, sahanın 100 metreden uzun olması ve oyun içi sayıların düşük olması rekabeti artırıyordu. Amerika Başkanının isteği açıktı. Oyun içindeki rekabeti düşürecek önlemler alıp, sporcu ölümlerinin önüne geçebilmek.

Amerikan Futbolu son halini alıyor

62 kolej ve diğer yetkililer, modern çağ kolezyumuna dönüşen futbol sahalarında değişikliğe gidilmesini kabul etti. Zamanla puanlar artırıldı, saha küçültüldü ve snap mesafesi Amerikan Futbolu topu mesafesine çekildi. Bu sayede, her iki takımın oyuncuları ivme kazanamayacağı için daha sessiz sedasız çarpışacaktı.

Ayrıca, touchdown ve field goal terimleriyle tanımlanan oyun içi puanlamalar daha da artırılacağı için rekabet bir nebze olsun düşecek; saha boyutunun düşürülmesiyle ve oyun dakikasının azaltılmasıyla ölüm ihtimali azaltılacaktı. Öyle de oldu. Amerikan Futbolu, Walter Camp’ın ilkel sayılabilecek tasavvurundan sıyrılıp Roosevelt’in estetik dokunuşlarıyla bugünkü halini aldı.

Milyonlarca kişi takip ediyor

Amerikan Futbolunun potansiyeli, yüksek seyir zevkinden ötürü televizyon şirketlerinin radarına kısa sürede yakalandı. Taraftarların tutkulu bir şekilde takip ettiği bu organizasyonlara; zaman içinde milyonlarca dolar yatırıldı. Amerikan Futbolunun tanıtım işi ise, denizaşırı askeri kuvvetlerine kalmıştı. Dünyanın hemen hemen her yerinde görev yapan birlikler, gittikleri her yerde Amerikan Futbolunu tanıtıyordu. Bu sayede Amerikan Futbolu bilinirliğini artırdı. Bugün, dünyanın en çok izlenen spor organizasyonunun Super Bowl (final maçı) olduğu söyleniyor. Nitekim, Super Bowl organizasyonunda marka tanıtımı yapmak isteyen firmalar; 30 saniyelik gösterim için milyonlarca dolar para akıtıyor.

Başlangıçta, saat; altın yüzük ve benzer hediyeler karşılığında sahaya çıkıp canını ortaya koyan Amerikan Futbolu oyuncuları, bugün dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında yer alıyor. Super Bowl organizasyonunu milyonlarca kişi naklen seyredebilmek için uykularından feragat ediyor. Siz de Amerikan Futbolunu takip edebilmek için S Sport Plus uygulamasına üye olabilir; heyecanı evinizde yaşayabilirsiniz.

Şimdi Üye Ol, Hemen İzle

Kurulum yok, dekoder yok, 3 adımda hemen üye ol.

  • Güvenli Ödeme
  • Kolay İptal
  • Kurulum Yok
  • Her Yerde İzle

AYLIK PAKET

Sporun Zenginliği Sen Neredeysen Orada!

149 ₺ / AYLIK
  • Kurulum Yok, Taahhüt Yok
  • Kolay İptal
  • Webde, Cepte, Smart TV'de
HEMEN İZLE

Fiyatlara tüm vergiler dahildir.

POPÜLER SEÇİM

YILLIK PAKET

Tüm Sezon Boyunca Kesintisiz İzle!

82.41 ₺ / AYLIK
  • Kurulum Yok, Taahhüt Yok
  • Kolay İptal
  • Webde, Cepte, Smart TV'de
HEMEN İZLE

Yıllık Tek Çekim 989 TL’dir.

Fiyatlara tüm vergiler dahildir.